Ayça Kuru : Zarafet mi ? Zerafet mi ?

 

Merhaba , değerli Lion Cast & Yapım blog okurları , bu günkü yazımızda Zarafet mi ? Zerafet mi ? konusu hakkında konuşacağız.

Öncelikle nedir bu zarafet ? Aslında kulağa hoş gelen zerafettir. Zerafet diye bir şey yoktur demiyoruz vardır tabi ki zerafet hanım , evet zerafet bir kadın ismidir. Zerafet bir kadın ismi olduğu gibi bir yer , mekan vs adı da olabilir. Ama zarafet çok daha farklı bir şeydir bunu şöyle örneklendireyim ; Üzerinizde bir Zarafet var , Zarafet akıyor, Zarafetinize aşık oldum, Çok Zarif bir sunum dediğimizde buradaki Zarafet olmalıdır. Çünkü zarafet kelimesi mazruf ve zarf olan bu iki arapça kelimeden türemiştir. Peki bu iki kelimenin anlamı nedir ? Bu iki kelime türkçemize de arapçadaki anlamlarıyla beraber geçmiştir.

Arapçada "zarf içinde mazrufu saklar" diye bir cümle vardır. Yani zarf içindeyse mazruf burda bir ambalaj görevini görmektedir. Peki bu mazruf nedir ? Gelin onu da şöyle açıklayayım aslında mazruf içerik demektir . Kısacası zarafet de bizim ambalajımızdır bir nevi.

Zarafet diyince akla sadece kadınlara özgü bir nitelik olduğu gelmemelidir. Erkeklerde de zarafet vardır. Erkeklerdeki zarafet bir erkeğin centilmenliğidir.Bir kişinin giyimi, konuşması ,saçı , hareketleri , tavırları ve nezaketinin tamamına o kişinin zarafeti denir. Peki bu zarafet bizim ambalajımız demiştik eğer bu ambalajımız abartıya kaçarsa ne olur ? Gelin onu da şöyle açıklayayım : Zarafet denilince ilk önce insanların aklına abartılı ve süslü yada açık giyinmek geliyor , evet evet bu çoğunlukla böyle insanların kafasında canlanan ilk şey budur. Mesela estetik mağdurlarını düşünün güzel olmak için daha da kötü hale geliyorlar hatta doymuyorlar daha da fazla daha da fazla e ne oluyo daha sonra hoş olmayan bir görüntü çıkıyor ortaya . Çok fazla dekolte çok fazla açıklık çok fazla seksilik yani bunlar aslında zarafetle alakası olmayan şeyler.

Peki zarafet sadece kadın ve erkeğe mi mahsustur ? Kocaman bir hayır ?

Bir restorana gittiğinizde yemeğin sunumu , yemeğin tabağın etrafına dökülmesi yada bir kahve içerken kahvenin tabak altına dökülmesi sizi ne kadar irrite ederse zarafetinizi de yanlış şekilde yönlendirmeniz , avam şekilde durmanız , kaba şekilde durmanız da aynı yukarıda verdiğim örneklerdeki gibi diğer insanları irrite eder. Zarafetsizlik dediğimiz şey aslında hoyratlık ve kabalıktır.

Bir çok insan ünümüzde centilmenlik ve zarifliği güçsüzlük , eziklik ve zayıflık ve korkaklık olarak atfediyor. Bu düşünce tamamen baştan başa yanlış bir düşüncedir. Şöyle örneklendireyim ; Mesela çok güçlü bir erkeksindir kadına , hayvana ve doğaya karşı centilmen davranırsın yada zarif bir kadınsın ama güçlüsündür ve nerde nasıl davranıp nasıl hareket edeceğini biliyorsundur. Yani bu tip insanlar eziklik ve güçsüzlükle değil tam aksine karakterlerinin büyüklüğü ve saygılarıyla ön plana çıkmalılardır. Bu yazımı zarif ve centilmen olan arkadaşlarınızla paylaşın ki hatırlasınlar bakalım eskiden neler yapıyorlarmış onları biraz geçmişe götürün :)

Ayça Kuru Akademi olarak Bursa ' da Lion Cast & Yapım ve Lion Eğitim Atölyesi adı altında eğitimlerimi Bursa halkıyla buluşturuyorum

Kişisel gelişim , kişisel imaj ,zarafet eğitimleri , mankenlik ve fotomodellik eğitimleri , yürüyüş ve podyum eğitimleri için Lion Eğitim Atölyesi yani buradan eğitimlerimize katılabilirsiniz .. Hepinizi bekliyoruz :)

Dilerseniz Cast Ajans sayfamıza burdan gözatabilirsiniz.

Bursanın tek ve güvenilir cast ajansı Lion Cast & yapım profesyonel ekibiyle sizlere kariyerinde ışık tutuyor....

Hayallerinizi Ertelemeyin !

Lion Yapım & Cast olarak, Hizmet vermeye başladığımız günden bu yana, uzun yıllardan beri medya sektörüne birçok manken, model, oyuncu ve sunucu kazandırmış olup her geçen gün yeni yüzler kazandırmaya devam ediyoruz...