Cast ajans Ankara, Bursa ve İstanbul gibi büyük şehirlerde sektörün oyuncu açıklarını gidermek için kurulan şirketlerin genel tabirine verilen kısaca bir sektör ismidir. Cast Ajanslarda kendi aralarında ayrılır. Figurasyon, No Name yani yeni yüz çıkartan şirketler ve tamamen ünlülerle çalışan menajerlik şirketleri olarak farklı alanlarda çalışmaktadırlar. Burada yeni yüzlerden kasıt o kadar geniş bir skalaya yayılmıştır ki gerek medya sektörünün genelinde gerek medya sektörü dışındaki iş iklimlerinde kabul görülenin aksine, cast ajanslarında her yaştan, her cinsiyetten, her kültürden insana ihtiyaç vardır.

Geçmişte oyunculuk mesleği bu kadar yaygın ve geniş kitlelere hitap etmiyordu. Ve genellikle amatör işlerin bulunduğu, şarkıcıların ve mankenlerin bile dizilerde yapımlarda yer aldığı dönemler Türk Dizi ve Sinema Sektörü için en kötü dönemlerdi diyebiliriz. 2000’lerden sonra kanallar artık yapım şirketlerinden, kaliteli yapımlar isteyerek gerçekten oyunculuğun hakkını veren insanlara doğru dönüş yaptı. Dizi ve Sinemaların yurt dışlarına ihraç olması sektörün ilerlemesi ile birlikte artık oyunculuk mesleği hak ettiği değere geçte olsa ulaştı.

Cast Ajansları Ne İş Yapar ?

Cast ajanslarının misyonu, yapımcı şirketlerin projeleri doğrultusunda oyuncu ya da oyuncu adayı temin etmek istemesi doğrultusunda gerçekleşir. Ajans yapımcının istediği şartlara uyan adayları bilgilendirir, adaylar ise istekleri doğrultusunda deneme çekimlerine katılarak proje için uygunluklarının test edilmesine olanak sağlarlar. Oyuncu veya oyuncu adaylarının sigorta, basın haberi, hukuki süreç ve mali tablosuna kadar bir çok görev üstlense de en önemli görevi yapımcı ile oyuncu arasındaki köprüyü oluşturmaktır.

Cast Ajans Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir ?

Cast ajanslarına başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken birçok şey vardır. Unutmayın ki hayallerin en çok istismar edildiği iş alanlarından birisi cast ajanslarıdır. Bu nedenle bir cast ajans başvuru işlemine girişmeden önce anlaşmak istediğiniz şirketle ilgili derin bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ayrıca doğru adımları izleyen hiçbir cast ajansı, “bir diziye ya da filme seçildiniz, acilen para yollamanız gerekiyor” gibi bir söylemde bulunmaz.

Profesyonel ajanslar ilk önce resmi internet adreslerinden başvuru yapmanızı isterler. Kaliteli ajanslara müracaat fazla olduğundan kaynaklı burada bir ön elemeden geçmeniz gerekebilir. Sizden istenilen bilgi formunun yanı sıra fotoğraflarınızın da çözünürlükleri iyi ve yüzünüzün net gözüktüğü fotoğraflar olması gerekir.

Bir Cast Ajansı Yapım Şirketleriyle Nasıl Çalışır ?

Yapım şirketleri, cast ajanslardan oyuncu temin etmek istediklerinde yada görevi üstlenen cast direktörleri, ajansa önce yapımla alakalı bilgiler içeren bir mail gönderir. Bu mailde belirtilen kriterlere uygun oyuncu adaylarının Cast Kartı kısaca oyuncu özgeçmişleri istenerek belirtilen zamanda gönderilmesi rica edilir. Yapımdan onay gelen oyuncular, Audition denemeleri için bilgilendirilir.

Bir Cast Ajans Oyuncularla Nasıl Çalışır ?

Cast Ajanslar oyuncu yada adaylarının projelerde yer ağlamasını sağlayacak düzeyde kişiye bilgi, yönlendirme ve kariyer yönetimi desteği vermektedir. Genellikle oyuncu adaylarının kaliteli bir oyunculuk eğitimini tamamlaması, dış görünüşüne önem vermesi ve farklı alanlarda da sanatla ilgili eğitimler alması istenir. Çalışkan bir oyuncu adayı her zaman cast ajanslar için takdir görür.

Lion Cast & Yapım ' ın Farkı Nedir ?

Genel olarak cast ajans bursa ,izmir, ankara ve istanbul konusunda önemli işlerin yapıldığı bu dört şehirde yaygındır. Genellikle bu 4 şehirde faaliyet gösteren ancak türkiye geneliye yayılmış projeleriyle kendinden söz ettiren Lion Cast & Yapım en büyük gücünü referanslarından almaktadır.

Yerli ve yabancı birçok ünlü firmanın TV’de yayına giren reklamları, birçok ödüllü dizi ve film yapımı, Lion Cast & Yapım tarafından yönlendirilen oyuncuların eşliğinde vücut bulmuştur. Lion Cast & Yapım’ın oyuncu kabul skalası da son derece kısıtlıdır. Birçok farklı yaştan oyuncuyu birçok farklı ve başarılı projeye yönlendiren Lion Cast & Yapım, büyülü bir kariyere adım atmanız için doğru bir seçimdir.

Dilerseniz Cast Ajans sayfamıza burdan gözatabilirsiniz.

Bursanın tek ve güvenilir cast ajansı Lion Cast & yapım profesyonel ekibiyle sizlere kariyerinde ışık tutuyor....

Hayallerinizi Ertelemeyin !

Lion Yapım & Cast olarak, Hizmet vermeye başladığımız günden bu yana, uzun yıllardan beri medya sektörüne birçok manken, model, oyuncu ve sunucu kazandırmış olup her geçen gün yeni yüzler kazandırmaya devam ediyoruz...