Bu yazımızda oyunculuk eğitimi nedir ve neden önemlidir bunlardan bahsedeceğiz.

Herhangi bir karakteri canlandıran ve karaktere duygu yükleyebilen kişiye oyuncu denir. Aslında oyunculuk bir meslektir ve bu mesleği yapmanın bir yaşı yoktur. Oyunculuk için bir tutku gerekmekle birlikte zamanla oluşacak bilgi birikimi ve yetenekte oyuncunun gelişimine büyük oranda katkı sağlar. Tüm bu aşamalar için elbette bir oyunculuk eğitimi alınmalıdır.

Oyuncunun Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir ?

 

Bir kişinin oyuncu olabilmesi için bazı özelliklere sahip olması şarttır. Öncelikle yaratıcı olması gereken oyuncu adaylarının iyi bir gözlem yapabilme kabiliyetinin olması da gerekir. Bununla beraber doğal olması, kendini tanıması ve yeteneklerini rahatlıkla sergileyebiliyor olması önemlidir. Rol yapmaktan ziyade anı yaşamanın bir diğer adı olan oyuncu, verilen roldeki kişinin duygusuna kısa sürede adapte olabilen kişidir. Elbette doğuştan gelemeyen bu özellikler kapsamlı bir oyunculuk eğitimi sürecinden sonra oluşmaya başlayacaktır.

Oyuncularda olması gereken ilk özellik, doğallıktır. İnandırıcılığı olan karakter aynı zamanda başarılı olabilir. Bu nedenle bir oyuncu, birbirinden farklı olacak şekilde binlerce karakteri canlandırabilmelidir. Elbette kolay olmayan bu iş için deneyim ve yeteneğe ihtiyaç vardır. Türkiye’deki pek çok birey, oyunculuğu sadece taklit yapabilme olarak gördüğü için süreci yakından takip etmenin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Cast Ajans seçimi de bu süreçte oldukça önemlidir.

Oyunculuk taklit olmamakla beraber gerçeklik gerektiren bir iştir. Taklit ise bir kişinin sadece hareketlerini tekrarlamaktır. Bu kapsamda oyunculuk mesleğine başlamak isteyen ve bu alanda kariyer sahibi olmak isteyenler birçok ajansa başvuru yapmaya devam etmektedir.

Oyunculukta önemli olan diğer kriterler ise diksiyon, nefes teknikleri, beden dili, mimik ve sestir. Teknik kısımlar öğrenildikten sonra profesyonel olarak oyunculuk kariyerine ilk adımlar atılabilir. Bu süreçte oyunculuk eğitimi nedir sorusuna verilen yanıtlar, sıraladığımız tekniklerin öğrenilme aşaması olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Bireylerdeki tek başına yetenekler her yerde sergilenemeyeceği ve gelişmediği için önemsizdir. Örneğin, rol sırasında doğru nefes alamıyor veya ses tonunuzu nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, başarısız bir oyun sergilemiş olacaksınız. Tamda bu noktada oyuncu adaylarına kariyer hedefleyen ajansımız her süreci takip ederek oyuncu adaylarıyla birlikte hareket etmektedir.

 

Dilerseniz Cast Ajans sayfamıza burdan gözatabilirsiniz.

Bursanın tek ve güvenilir cast ajansı Lion Cast & yapım profesyonel ekibiyle sizlere kariyerinde ışık tutuyor....

Hayallerinizi Ertelemeyin !

Lion Yapım & Cast olarak, Hizmet vermeye başladığımız günden bu yana, uzun yıllardan beri medya sektörüne birçok manken, model, oyuncu ve sunucu kazandırmış olup her geçen gün yeni yüzler kazandırmaya devam ediyoruz...